Umíme efektivně řídit projekty vývoje softwaru 

Známe nejméně 99 figlů, jak naplánovat a uřídit nejen vývojové projekty. Víme, co projekty v IT potřebují, aby byly úspěšné. A rovněž víme, proč vaše projekty úspěšné nejsou anebo nejsou úspěšné tak, jak potřebujete. Podle průzkumu agentury Standish Group je úspěšných pouze 29% IT projektů.
Řízení úspěšných projektů je věda a umění dohromady. Ale především je to řehole. Pravidla této hry jsou jasně nastavená a jsou striktní.

Plánování?

Mít projekt pod kontrolou v jakékoliv jeho fázi zejména znamená ho mít v souladu s plánem. Plánování je jedna klíčových činností projekťáka. Bez kvalitního plánu lze projekt uřídit jen stěží. Plánování projektu je samostatná procesní skupina (PMI), zajišťující plánování klíčových aspektů projektu – řízení harmonogramu, rizik, rozsahu, zdrojů, komunikací, nákladů, subdodávek, zúčastněných stran a kvality. Řeč je o středních a větších projektech s vyšší komplexitou.
V průběhu let jsme vyvinuli a i nadále vyvíjíme projektový kalkulátor, na základě reálných zkušeností z plánování projektů. Dokáže realisticky modelovat průběh projektu v čase na základě znalosti odhadů pracností, zdrojů a jejich alokací na dané fázi projektu, nebo celém projektu. Pro PM se jedná o nástroj, výrazně zjednodušující modelování na základě přesných vstupů. Výstupem může být MPP soubor, který lze dále editovat v aplikaci MS Project. Tento sofistikovaný nástroj akuálně vyvíjíme jako webovou aplikaci pro použití širokou komunitou PM.

SCRUM?

Správná volba přístupu k vývoji může být polovina úspěchu projektu. V dnešní době je trendy SCRUM, který se skloňuje ve všech pádech jako synonymum k "agilní". Bohužel, nebo spíše bohu dík SCRUM není všespásnou metodikou. Z mnoha vlastních zkušeností víme, že někteří manažeři přemýslí takto: „plošně zavedeme SCRUM a ten všechny problémy na našich projektech vyřeší“. Nevyřeší, my to víme a umíme s tím pracovat.
Původně používané přístupy a modely přístupu zde stále mají své pevné místo. SCRUM může být v mnoha aspektech přínosem, nicméně může přejít v kontraproduktivní přístup z mnoha pragmatických příčin, podmínek a omezení daného projektu. Uvědomění si tohoto klíčového faktu může ušetřit v budoucnoti zdroje, úsilí a frustraci. 

Výstup?

Víte, co budete vyvíjet, anebo si myslíte, že to víte? To je podstatný rozdíl. Pravou rukou projekťáka bývají opomíjené role - softwarový analytik a architekt. Z mnohých zkušeností víme, že tyto role bývají nahrazovány business developerem anebo produktovým managerem. Jestliže dělá obchoďák nebo někdo jiný z týmu analýzu nebo návrh architektury, protože není vytížen, tak je něco špatně. Software analytik a architekt IS jsou specialisti a mají své pevné místo v týmu. Architekturu a funkčnost vašeho budoucího domu si asi těžko necháte navrhnout od realiťáka.

Jak dál?

Řídíme projekty a produkty, vedeme agilní týmy, děláme agilní koučink. To co děláme školíme a poskytujeme konzultace. Jsme specializovaní i na softwarovou analýzu a architekturu. Používáme nástroje, které podporují to, co děláme. Ctíme standardy a čerpáme z našich bohatých zkušeností. Umíme poskytnout většinu klíčových rolí se znalostí odlišných přístupů k vývoji, které jsou nezbytné pro úspěšné řízení takových projektů. To vše je k dispozici pro vaše nápady, které hodláte prostřednictvím úspěšných projektů uvést v život. Chcete znát naše fígle? Kontaktujte nás!